Panele fotowoltaiczne Nowy Sącz

Panele fotowoltaiczne miasto Nowy Sącz podobnie jak pozostałe miasta na całym świecie montuje celem wytwarzania energii elektrycznej ze światła słonecznego przy wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego – na czym polega fenomen tego zjawiska? Proces ten zachodzi w ogniwie fotowoltaicznym, gdy światło słoneczne oddziela elektrony od atomów krzemu. Małe promienie energii świetlnej zwane fotonami są wychwytywane przez elektrony wytwarzające energię wystarczającą do wyrzucenia elektronu z atomu. W pobliżu górnej powierzchni panelu fotowoltaicznego znajduje się „membrana jednokierunkowa”, która wytwarza dyfuzję niewielkich ilości fosforu na głębokość około jednego mikrometra w cienki wafelek krzemu. Gdy wolny elektron przejdzie przez membranę, to nie może już powrócić, powodując pojawienie się ujemnego napięcia na powierzchni skierowanej w stronę słońca i dodatniego napięcia na tylnej powierzchni. Przednią i tylną powierzchnię panelu można połączyć ze sobą za pomocą zewnętrznego obwodu, aby pobrać z niego prąd, czyli wytworzyć napięcie i moc w watach (W). (Foto – panel fotowoltaiczny).

panel fotowoltaiczny

Foto – panel fotowoltaiczny

Jak sprawdzają się panele fotowoltaiczne w Nowym Sączu? Skoro do wytworzenia energii elektrycznej potrzebne jest słońce, to można by pomyśleć, że najlepsze warunki dla paneli fotowoltaicznych nie występują w Nowym Sączu, lecz np. w Afryce. Okazuje się, że standardową temperaturą testową do oceny mocy paneli fotowoltaicznych, a jednocześnie ich najwyższą sprawność uzyskuje się przy temperaturze 25 stopni Celsjusza, czyli taka jaką najczęściej mamy w Polsce. W upalny dzień, czyli wraz ze wzrostem temperatury panele fotowoltaiczne w Nowym Sączu tak samo jak wszędzie stopniowo tracą efektywność.

Tak więc temperatura i spektrum światła mają duży wpływ na moc generowaną przez panele słoneczne w Nowym Sączu tak jak na całym świecie. Ale oprócz zmian temperatury zmienia się również kąt padania światła słonecznego. Kąt padania promieni staje się na etapie planowania montowania paneli fotowoltaicznych wielkim problemem. Każda instalacja fotowoltaiczna jest wyjątkowa, ponieważ każdy dom jest inaczej skierowany względem słońca, a jak już wiadomo dobrze zorientowane panele mogą pomóc uchwycić więcej światła słonecznego w godzinach szczytu.

Ilość światła odgrywa również rolę w produkcji energii. Ogólnie rzecz biorąc, w południe jest więcej światła dziennego niż o każdej innej porze dnia, a lokalizacja domu może odgrywać dużą rolę w ilości światła wpadającego do paneli fotowoltaicznych w Nowym Sączu. Na przykład, dom na wschodnim zboczu wzgórza może być oświetlony rano, ale po południu niewiele. Wiele domów ma też problemy z zacienieniem od drzew i innych przeszkód (np. bloków). Pył lub liście również mogą obniżyć wydajność ogniwa PV, która jest mierzona przy świetle skierowanym prostopadle na panel fotowoltaiczny. Niestety na większości dachów słońce rzadko świeci prostopadle do paneli, dlatego ważne jest zamocowanie ich pod takim kątem, aby wytwarzały prąd również wtedy, gdy słońce jest nisko na niebie np. w zimie (Foto – kąt montażu, a wydajność paneli).

kat montazu a wydajnosc paneli

Foto – kąt montażu, a wydajność paneli

Wszystkie omówione dotąd czynniki wpływają na produkcję energii w panelach fotowoltaicznych w Nowym Sączu. Jednak ważne jest również, aby upewnić się, że system przetrwa próbę czasu. Główną przyczyną degradacji (czyli zużycia) konwencjonalnych paneli są korozja i prawie niewidoczne pęknięcia w komórkach, które zmniejszają wydajność. Panele fotowoltaiczne nowej generacji zostały zaprojektowane z myślą o żywotności od 30 do 40 lat, dzięki solidnemu (ale elastycznemu) metalowemu fundamentowi, na którym zbudowane są nowe ogniwa. Producenci dają 25-letnią gwarancję na swoje panele fotowoltaiczne, przy maksymalnym możliwym po tym czasie spadku mocy do 80 %.

Panele monokrystaliczne, a polikrystaliczne

Osoby rozważające zakup paneli fotowoltaicznych w Nowym Sączu zastanawiają się jakie panele wybrać. Zarówno panele monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne mogą być dobrym wyborem dla domu, jednak istnieją kluczowe różnice między tymi dwoma rodzajami technologii. Warto je zrozumieć przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie zestawu fotowoltaicznego. Główną różnicą między panelami mono, a polikrystalicznymi jest rodzaj zastosowanego krzemu. Panele monokrystaliczne mają ogniwa wykonane z pojedynczego kryształu krzemu, podczas gdy polikrystaliczne mają ogniwa wykonane z wielu fragmentów krzemu stopionych razem.

Aby wytworzyć ogniwa paneli monokrystalicznych, krzem formuje się w pręty i tnie na wafle. Tego rodzaju panele nazywane są „monokrystalicznymi”, aby wskazać, że stosowany krzem jest krzemem monokrystalicznym. Ponieważ ogniwo składa się z jednego kryształu, elektrony wytwarzające przepływ prądu elektrycznego mają więcej miejsca do poruszania się. W rezultacie panele monokrystaliczne są bardziej wydajne niż ich odpowiedniki polikrystaliczne.

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są również wykonane z krzemu, jednak zamiast używać pojedynczego kryształu krzemu, producenci topią razem wiele fragmentów krzemu, tworząc płytki w panelu. Polikrystaliczne panele są również określane jako „krystaliczne”, a zawarty w nich krzem jest wielokrystaliczny, ponieważ w każdej jego komórce znajduje się wiele kryształów, przez co elektrony mają mniej swobody.

Podsumowując, polikrystaliczne panele słoneczne mają niższe wskaźniki wydajności niż monokrystaliczne.

Porównanie paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych

panel mono polikrystaliczny

Foto – Panel mono- vs polikrystaliczny

Panel monokrystalicznyPanel polikrystaliczny
Bardziej wydajny Mniej wydajny
Ogniwa słoneczne mają czarny odcień Ogniwa słoneczne mają niebieskawy odcień
Droższy Tańszy

Konstrukcje do mocowania paneli fotowoltaicznych w Nowym Sączu tak jak gdzie indziej są zwykle wykonane z aluminium, ogniwa przykręcane są do nich za pomocą śrub ze stali nierdzewnej, aby zapewnić maksymalną lekkość i większą trwałość w czasie. Konstrukcje mają standardowe pomiary powierzchni, orientacji i nachylenia - zarówno w poziomie, jak i w pionie.
Wykorzystanie odnawialnego źródła energii jakim jest światło słoneczne do generowania energii może zmniejszyć wykorzystanie węgla, przez co wspiera ochronę klimatu. Jednak największą zaletą wykorzystania energii słonecznej do zasilania domu są niższe rachunki za prąd, które mogą procentować jeszcze długo po okresie zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne tj. przez dziesięciolecia. Jak powszechnie wiadomo dostawca energii regularnie podnosi ceny za prąd, przez co inwestycja w panele fotowoltaiczne w Nowym Sączu będzie się jeszcze długo opłacać.